Główna » Budowa domu – czy wybór kompleksowej usługi ma sens?

Budowa domu – czy wybór kompleksowej usługi ma sens?

Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniej ekipy do budowy naszego domu wcale nie jest takie łatwe. Pomimo iż rynek jest wręcz przepełniony firmami oferującymi tego typu usługi nadal można trafić na takie, które podchodzą do swojej pracy, mówiąc delikatnie, w sposób nierzetelny. Dlatego też zanim się na kogoś zdecydujemy sprawdzamy opinie w Internecie oraz zasięgamy języka u znajomych.

Taka sytuacja powtarza się za każdym razem, gdy chcemy zlecić kolejny etap budowy taki jak wykonanie dachu, posadzek czy wykończenia. Za każdym razem przechodzimy ponowny proces weryfikacji, który jest niezwykle czasochłonny. Doskonałym rozwiązaniem wydaje się zatem wybór jednej firmy, która podejmie się kompleksowej usługi wybudowania i wykończenia naszego domu. Czy aby na pewno jest to najlepsza decyzja?

 

Z pewnością jest to bardzo wygodne. Nie musimy martwić się już o to gdzie szukać kolejnego podwykonawcy i czy przez to harmonogram budowy się nie przesunie. W dodatku wszystko załatwiamy z tą samą firmą, która zarządza całą budową w znacznym stopniu nas odciążając. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się proste, ale wbrew pozorom może to uśpić naszą czujność. Gdy zatrudniamy każdego podwykonawcę niezależnie sprawdzamy jak przeprowadzane są prace na budowie. Niejako kontrolujemy jego poczynania, aby mieć pewność za co tak naprawdę płacimy. Poza tym każdy kolejny fachowiec sprawdza pracę po swoim poprzedniku i w razie jakiś problemów informuje nas o tym. Przypuśćmy, że poprzednia ekipa nierówno wykonała tynki. Fachowiec od płytek przychodząc z zewnątrz będzie zmuszony nas o tym poinformować, aby ewentualne komplikacje jakie mogą wyniknąć z tego powodu nie były przypisane jemu. Czy firma, która wykonuję usługę kompleksową by się przyznała do takiego błędu? Zapewne nie i za wszelką cenę starałaby się ukryć wadliwe wykonanie. Jest oczywiście na to sposób. Można samemu latać po budowie z poziomicą i sprawdzać co się da, jednak mimo wszystko nie będziemy w stanie wszystkiego wychwycić.

 

Istnieje takie powiedzenie, że „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego”. Niestety często się to sprawdza zwłaszcza jeśli chodzi o budowę. Duże firmy wykonujące kompleksowe usługi często pozyskują pracowników bez wcześniejszego zweryfikowania ich umiejętności. Może to oznaczać, że nasz dach będzie wykonywał pseudo specjalista, który robi to drugi raz w życiu. Mało prawdopodobne, że wykona pracę w pełni profesjonalnie. Indywidualni fachowcy są specjalistami w swojej dziedzinie. Murarze, dekarze, tynkarze i inni pracujący wyłącznie w swojej dziedzinie dają większą pewność, że zlecona usługa zostanie wykonana należycie. Warto również zwrócić uwagę na aspekt finansowy. Właściwie zawsze zatrudnienie jednej firmy do wszystkiego jest droższe niż poszukiwanie poszczególnych specjalistów. Firmie musi się opłacać ściągać sprzęt budowlany wraz z ekipą w jedno miejsce. Wszystko tak naprawdę zależy do sumienności zatrudnionych ekip. W obu przypadkach można dobrze bądź też źle trafić jednak wynajmowanie pojedynczych fachowców daje nam możliwość łatwiejszej kontroli postępów budowy naszego wymarzonego domu.

Artykuł przygotowała Firma Budmar MB, na której stronie znajdą Państwo agregaty tynkarskie w atrakcyjnych cenach.

Podziel się: