Przejdź do treści
Główna » Budowa altany ogrodowej

Budowa altany ogrodowej

Altana ogrodowa to doskonałe miejsce na codzienny odpoczynek w ogrodzie czy przestrzeń do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wielu domowych majsterkowiczów ma ochotę na budowę altany na własną rękę. Okazuje się, że to wcale nie jest taki zły pomysł. Wystarczy odpowiednie podejście, by już w krótkim czasie w ogrodzie powstała piękna altana zachęcająca do odpoczynku. Czy wiesz, jak ją wybudować i jakie narzędzia będą konieczne?

Budowa altany ogrodowej – jak się za to zabrać?

Pierwszym krokiem przy budowie altany jest wytyczenie powierzchni na działce. Najczęściej robi się to przy pomocy kołków i sznurka. Kiedy przestrzeń zostanie już wytyczona, konieczne jest wykonanie podstawy altany. Rodzaj podłogi będzie zależny od rodzaju altany. Jeśli będzie ona drewniana, podstawą mogą być betonowe słupki fundamentowe osadzone w ziemi. Jeśli natomiast altana będzie ciężka i będzie posiadała fragmenty np. z cegieł czy dachówek, konieczne jest wykonanie betonowej płyty fundamentowej. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie drewnianych elementów altany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej poddaje się je impregnacji specjalistycznymi środkami. Kiedy poszczególne elementy są już zabezpieczone, można przystąpić do mocowania belek podwalinowych i wznoszenia ścian altany. W kolejnym kroku następuje montaż okien i wykonanie dachu altany. Ostatnim krokiem jest zamontowanie drzwi altany i ułożenie podłogi.

Jakie narzędzia będą przydatne?

Podstawowymi narzędziami są oczywiście dostępne powszechnie młotki drewniane i zwykłe, a także narzędzia do cięcia drewna w sposób precyzyjny i dokładny, np. piła stołowa Makita. Tego rodzaju narzędzie pozwoli na łatwe i dokładne wycięcie wszystkich elementów altany. Przydatne będą pędzle czy opryskiwacze, w zależności od sposobu impregnacji drewna. Po zakończonej pracy, konieczne jest staranne wyczyszczenie wszystkich elementów. Przydać się może pianownica ręczna, idealna do usunięcia nawet trudnych zabrudzeń.

O czym pamiętać?

Przy budowie altany warto zwrócić uwagę na to, czy jej konstrukcja jest lekka czy ciężka. Jeżeli dach pokrywają ciężkie dachówki, pamiętaj o wykonaniu solidnej więźby, która utrzyma ciężar dachu. To wpłynie przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowania. Warto zwrócić uwagę także na elementy metalowe, łączące poszczególne części altany ze sobą. Powinny być wykonane z nierdzewnych stopów bądź ocynkowane, gdyż tylko wtedy będą odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogłyby je zniszczyć, naruszając konstrukcję altany.

Materiał zewnętrzny

DOM MODNY