Główna » Bezpieczny człowiek w domu – czyli jak będziemy mieszkać w przyszłości

Bezpieczny człowiek w domu – czyli jak będziemy mieszkać w przyszłości

W Europie już ponad 70 proc. ludzi żyje w miastach, a rozwój nowych zaawansowanych technologii sprawia, że wizja świata z filmu „Raport Mniejszości” staje się coraz bardziej realna. Jak rozwijające się z dnia na dzień miasta w Polsce i na świecie wpływają na bezpieczeństwo w naszych domach? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w poniższym artykule.

Wyobraź sobie, że w centrum miasta, w którym mieszkasz nie ma parkingów dla samochodów, a zamiast tego na każdej ulicy znajdują się zielone chodniki i ścieżki dla rowerów. Autobus ekologiczny, którym się właśnie poruszasz nie notuje żadnych opóźnień, bo nie stoi w korkach. Dodatkowo porusza się specjalnie do tego przygotowanymi drogami. Obok Twojego mieszkania właśnie powstał piękny zielony park w miejscu szpecącego budynku pamiętającego czasy naszych dziadków. Mieszkania są budowane na nowoczesnych przedmieściach, gdzie dzieci mogą bezpiecznie biegać za piłką. Teraz otwórz oczy i wróć do rzeczywistości, ale pamiętaj, że tak w przyszłości ma wyglądać Twoje miasto.

39,5 mld dolarów – tyle według AbiResearch już w 2016 roku na świecie mają wynieść wydatki związane z technologią smart. Najnowszy raport IAB Polska dotyczący „Internetu Rzeczy” wskazuje, że w Polsce największy potencjał na platformie IoT wykazuje kategoria smart dom, która jest obecnie bardzo mało wykorzystywana przez polskich użytkowników. Wszystko to prowadzi do przebudowy dzisiejszych miast, domów, mieszkań w takie, które będą bardziej przyjazne i przede wszystkim bezpieczniejsze dla jego mieszkańców. We wszystkim pomóc mają oczywiście nowe technologie dzięki, którym ta rewolucja będzie możliwa.

Dom jak ze snów…

Nasze domy i mieszkania idą z duchem czasu i dopasowują się do zmieniającego się otoczenia. Potwierdza to badanie przeprowadzone za oceanem „Americans Ready for the Smart Home”, z którego wynika, że 87 proc. Amerykanów korzystających z „inteligentnego domu” uznało, że ich życie stało się łatwiejsze. Natomiast aż 72 proc. ankietowanych stwierdziło, że inteligentne produkty domowe zapewniają im spokój jeśli chodzi o bezpieczeństwo w domu, ale i wygodę. Za przykład może posłużyć np. lodówka, która wykryje jakie produkty posiada w środku  i podpowie nam co powinniśmy kupić w drodze z pracy do domu.

Innym przykładem może być stolik, który bezprzewodowo naładuje nasz telefon. Chcesz wziąć kąpiel w wannie po bieganiu? Będziesz w stanie zaprogramować inteligentny podgrzewacz wody do rozpoczęcia podgrzewania, gdy będziesz pokonywał ostatnie kilometry. Zaraz potem przydałaby się dobra kolacja? Trzy krótkie ruchy palcem na smartfonie, a posiłek jest już przygotowywany w piekarniku. Wszyscy mamy swoje codzienne rytuały, które dzięki zastosowaniu nowych technologii stają się jeszcze łatwiejsze do spełnienia.

Inteligentny dom lub mieszkanie to jednak nie tylko nowe technologie ułatwiające nam codzienne funkcjonowanie, ale również nowoczesne systemy zabezpieczeń. – Kamery lub też czujniki ruchu można zaprogramować w ten sposób, że zaraz po wykryciu ruchu w pomieszczeniu dostaniemy odpowiednie powiadomienie za pośrednictwem aplikacji mobilnej w naszym telefonie.– tłumaczy ekspert ds. smart security Radosław Pallach, CEO firmy Elephant. A dlaczego nie posunąć się jeszcze dalej? – Możliwości takiego domu lub mieszkania są nieograniczone. Wszystko zależy tak naprawdę od inwencji i zasobności portfela właściciela. Należy jednak zaznaczyć, że ceny inteligentnych urządzeń są już dziś znacznie bardziej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. – dodaje.

Wszystko dla bezpieczeństwa  

Wobec rosnącego zapotrzebowania, największe firmy technologiczne zastanawiają się jakie produkty i technologie mogą ułatwić mieszkańcom życie, a jednocześnie zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają współczesne miasta należy zapewnienie dobrej organizacji na drogach. Polskie miasta już realizują strategię „smart cities” i instalują inteligentne systemy w celu usprawnienia ruchu drogowego. Udało się to chociażby w Gdańsku, który obecnie jest jednym z najmniej zakorkowanych miast według raportu Deloitte. Warto pamiętać, że do 2010 roku było zupełnie odwrotnie. Również do rowerzystów należy przyszłość. Już teraz obserwujemy, że ścieżki rowerowe w naszym kraju pojawiają się jak grzyby po deszczu, a z roku na rok będzie ich jeszcze przybywać. Nie bez powodu mówi się, że miasto przyszłości ma być bez kierowców lecz z pieszymi i rowerzystami.

Stworzenie nowoczesnego i zarazem inteligentnego miasta wymaga nieustannego rozwoju i kreowania rzeczywistości w określonym celu. Nowoczesne technologie muszą ze sobą współpracować, aby zarządzanie miastem mogło okazać się jak najbardziej efektywne dla jego mieszkańców i zapewniło im wygodę nie tylko podczas podróży do pracy, ale również w jego mieszkaniu. – tłumaczy Radosław Pallach ekspert ds. smart security, CEO firmy Elephant.

Wszystkie wyżej wymienione technologie mają jeden wspólny cel, jest nim ułatwienie nam codziennego życia. Bez różnicy czy będą to najnowocześniejsze budynki, najpiękniejsze miejsca do spacerów, czy najlepsze systemy bezpieczeństwa. Wszystko sprowadza się do tego, aby dobrze nam się w tym świecie funkcjonowało. Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jestem gotowy w takim mieście, domu, mieszkaniu zamieszkać?

Podziel się: