Główna » 4 sztuczki, dzięki którym sprzedaż mieszkanie

4 sztuczki, dzięki którym sprzedaż mieszkanie

Każdy, kto próbował kiedykolwiek sprzedać mieszkanie wie, że wcale nie jest to łatwe zadanie. Zakup nieruchomości to ogromny koszt, dlatego każdy kupujący 100 razy przemyśli swoją decyzję, zanim zdecyduje się sfinalizować transakcję. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym można przekonać potencjalnego nabywcę do konkretnego mieszkania.

Home staging, czyli co?

W USA home staging znany jest od lat i jest podstawowym zabiegiem przed sprzedażą każdej nieruchomości. Usługa ta z powodzeniem sprawdza się także w Europie zachodniej, a pierwsi stagerzy pojawiają się także w Polsce.

Home staging to usługa świadczona przede wszystkim przez dekoratorów i architektów wnętrz. Polega ona na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży w taki sposób, aby przekonać potencjalnego klienta do kupna i to po wyższej cenie. Znając kilka prostych zasad home stagingu możemy z powodzeniem zwiększyć atrakcyjność sprzedawanego mieszkania.

1. Porządek przede wszystkim

Nikt nie lubi bałaganu, a przynajmniej „cudzego”. Przed pokazaniem mieszkania potencjalnemu nabywcy warto więc dokładnie je wysprzątać. Niby jest to oczywista uwaga, jednak bardzo często można spotkać mieszkania na sprzedać, których właściciele zupełnie o tym zapomnieli. Zdjęcia takich mieszkań prezentowane są także w ofertach, co już zupełnie mija się z jakimkolwiek sensem.

2. Żadnych gratów

Wytarcie kurzu i zmycie podłóg to oczywiście nie wszystko. Wiele sprzedawanych mieszkań, a przede wszystkim te zamieszkałe przez rodziny, są po prostu zagracone. Warto pozbyć się wszystkich zbędnych przedmiotów, które mogą się nie spodobać potencjalnym nabywcom.

3. Uniwersalizm

Potencjalny nabywca mieszkania ogląda je i ocenia jego funkcjonalność pod własnym, indywidualnym kątem. Warto więc zadbać o to, aby mógł on sobie łatwo wyobrazić, że to mieszkanie należy do niego. W takim odbiorze nieruchomości przeszkadzają przedmioty personalizujące pomieszczenia, takie jak różnego rodzaju zdjęcia, plakaty, pamiątki oraz różne dość osobliwe dekoracje. Ich usunięcie z pewnością pozwoli kupującemu poczuć się bardziej swobodnie, a przecież o to właśnie chodzi w sprzedaży.

4. Magia światła

Prawda jest taka, że zdecydowanie łatwiej jest sprzedać mieszkanie jasne. W związku z tym przed sprzedażą należy zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Być może da się usunąć zbędne zasłony, firany, które utrudniają dopływ światła słonecznego. Być może warto odświeżyć pomieszczenia i zmienić kolor ścian na jaśniejszy? Może to się oczywiście wiązać z pewnym kosztem. Nie jest to jednak duży wydatek, a trzeba go przecież traktować jak inwestycję.

Usługa home stagingu może wymagać także dodatkowych kosztów, takie jak remonty, zakup mebli, dekoracji czy też wdrożenie nowych funkcjonalności. Wszystkie te działania, łącznie z kosztem samego specjalisty od home stagingu, są jednak inwestycją, która pozwala nie tylko szybko sprzedać mieszkanie, ale także podnieść jego cenę nawet o 10%, co przy wysokich cenach nieruchomości daje dość wysoki zwrot z inwestycji.

Podziel się: