Przejdź do treści
Główna » Zastosowanie i działanie układu napowietrzania ścieków

Zastosowanie i działanie układu napowietrzania ścieków

Napowietrzanie ścieków jest jednym z najważniejszych procesów w technologii oczyszczania ścieków metodą osadu czynnego. Stosuje się je głównie w oczyszczalniach komunalnych i przemysłowych, ale również w przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Zasadniczy proces oczyszczania ścieków przeprowadza się w komorach napowietrzania. Wytwarza się tam zespół drobnoustrojów (głównie bakterii), który utrzymywany w ciągłym ruchu powoduje powstanie kłaczków osadu czynnego. Kłaczki te mają zdolność do wyłapywania związków organicznych znajdujących się w ściekach. „Zjedzone” związki organiczne są zużywane jako pożywka dla mikroorganizmów. Sztuczne doprowadzenie powietrza, poprzez zastosowanie systemu napowietrzania, zaopatruje drobnoustroje w odpowiednią ilość tlenu, a utrzymanie wody w stałym ruchu uniemożliwia opadanie kłaczkowatego osadu czynnego na dno.

Zaprojektowany układ napowietrzania składa się z trzech dmuchaw z silnikami o mocy 160kW produkcji Kaeser Kompressoren oraz oddzielnych szaf do sterowania poszczególnymi dmuchawami.

Firma ASC Sp. z o.o.  współpracuje z klientami przy doborze, dostawie oraz uruchomieniu szaf automatyki do sterowania pracą dmuchaw.

Po analizie wymagań dotyczących pracy układów są dobierane najczęściej napędy FC202 produkcji Danfoss o mocy 160 kW.

Procedura związana z montażem szaf do sterowania pracą dmuchaw zazwyczaj odbywa się w warsztacie należącym do ASC Sp. z o.o.

  1. W szafach ochronnych Ritta`l o wymiarach 2000x1200x800 zabudowane są przetwornice częstotliwości oraz cała niezbędna aparatura łączeniowa (m.in. styczniki produkcji Danfoss). Znaczne wymiary szaf zostają dobierane w celu zapewnienia wygodnej pracy montażowo-łączeniowej oraz w celu swobodnej wentylacji szafy.

  2. Dodatkowym wyposażeniem szafy jest wentylator z termostatem, grzałka postojowa z termostatem oraz oświetlenie i gniazdo serwisowe.

  3. Elewacja szafy wyposażona jest w lampki sygnalizacyjne zasilania, pracy i awarii; przełączniki trybu pracy, start/stop napędu, potencjometr do regulacji prędkości obrotowej; licznik czasu pracy napędu. Na elewację wyprowadza się również panel sterowania LCP falownika.

Tak przygotowane szafy sterowania opuszczają warsztat ASC Sp. z o.o. i ruszają w drogę do klienta.

Po dotarciu na miejsce, szafy są montowane przez służby techniczne.  W tym momencie trzeba wykonać jedynie czynności łączeniowe oraz programowanie napędów zgodnie z wymaganiami pracy oczyszczalni.

Po dokonaniu czynności łączeniowych przewodów zasilających oraz sterujących i zabezpieczających urządzenia (m.in. zabezpieczeń dmuchaw przeciwko pracy przy zbyt niskim poziomie oleju oraz przeciwko pracy z zabrudzonym filtrem powietrza), rozpoczyna się programowanie przetwornic.

Wymagania jakie zostały postawione przetwornicy to praca z automatyczną regulacją prędkości obrotowej na podstawie informacji uzyskanej z czujnika tlenu zainstalowanego w komorach napowietrzania. Jednocześnie niezbędna jest możliwość pracy ręcznej z zadawaniem prędkości za pomocą potencjometru.

Przetwornica musi zapewniać możliwość podłączenia do systemu zarządzania oczyszczalnią oraz zabezpieczać silnik wraz z innymi podzespołami dmuchawy.

Zabezpieczenia dmuchawy to m.in. termistor silnika, blokada pracy przy zbyt niskim poziomie oleju oraz przy zanieczyszczonym filtrze powietrza.

Dodatkowym wymaganiem jest konieczność zabezpieczenia przed pracą ze zbyt niską prędkością. Zarówno w trybie pracy ręcznej jak i automatycznej prędkość podczas pracy silnika nie może być niższa niż 30Hz.

Po zaprogramowaniu napędów, należy przeprowadzić z pozytywnym skutkiem wszelkie próby dotyczące pracy oraz zadziałania zabezpieczeń. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu układ taki może pracować bardzo długo.

Zaletami dla klienta z zastosowania przetwornic produkcji Danfoss do sterowania dmuchawami jest możliwość automatycznej regulacji dostarczanego powietrza, a co za tym idzie płynna regulacja wydajności i oszczędność energii elektrycznej. Dodatkowo klient na pewno będzie mile zaskoczony szybką logistyką napędów, których czas dostawy w stosunku do konkurencyjnych produktów jest znacznie krótszy.

Współpraca urządzeń produkcji Danfoss oraz Kaeser Kompressoren, które to, zarówno jedne jak i drugie, znane są ze swojej znakomitej jakości i niezawodności, przebiega bezproblemowo i bezawaryjnie. Klient na pewno będzie zadowolony z efektów wykonanych prac.

DOM MODNY