Przejdź do treści
Główna » Zadbana elewacja (po)może sprzedać dom

Zadbana elewacja (po)może sprzedać dom

Wśród czynników wpływających w istotny sposób na wartość nieruchomości i szybkość sprzedaży można wymienić lokalizację, rodzaj budynku, rok budowy, powierzchnię użytkową, kondygnację, a także to czy budynek posiada balkon, taras czy ogród. Kluczowym elementem jest także wygląd i funkcjonalność elewacji. Jak podkreślają eksperci od nieruchomości, pierwsze wrażenie może zachęcić lub skutecznie zniechęcić do kupna. Dlatego dobrze wykonana, wykończona i zadbana elewacja to dla sprzedającego karta przetargowa.

Kupujący dom lub mieszkanie często nie są zainteresowani wykończonym wnętrzem. Każdy ma swój gust i wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać jego miejsce do życia, więc bardziej liczy się jego potencjał – możliwość dostosowania do swoich potrzeb i zaprojektowania „po swojemu”, niż wygoda, jaką zapewnia już urządzony dom. Mimo że proces urządzania jest czasochłonny, nowi właściciele chętnie wchodzą w rolę projektantów i sami urządzają wnętrze.

Sprawa ma się nieco inaczej, jeśli chodzi o estetykę i funkcjonalność elewacji. Ponieważ elewacja jako pierwsza – obok ogrodu i otoczenia – rzuca się w oczy podczas oglądania nieruchomości, może skutecznie odstraszyć albo zachęcić nabywcę do jej kupna. „Elewacja spełnia rolę dekoracyjną – tak jak papierek od cukierka, który zachęca dziecko do skosztowania smakołyku. Pierwsze, co zobaczy klient zainteresowany zakupem mieszkania to elewacja budynku i to, jakie odniesie wrażenie będzie miało duży wpływ na jego decyzję” – mówi Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson, zajmującej się doradztwem do spraw nieruchomości.

Szansa, że dom zostanie sprzedany znacząco maleje, kiedy potencjalny klient widzi odpadające od ścian tynki, przebarwienia, grzyb czy pleśń. Biorąc pod uwagę coraz większą świadomość kupujących odnośnie wydatków związanych z ogrzewaniem i energochłonnością budynków – nieszczelne i niespełniające swojej roli ocieplenie ścian będzie działało odstraszająco, podobnie jak stary dach, który wymaga wymiany. Dom, którego elewacja zdradza zaniedbania, trudniej sprzedać. Tę opinię potwierdzają doradcy do spraw nieruchomości.

„Bardzo ważne i od niedawna możliwe do sprawdzenia poprzez świadectwo energetyczne jest ocieplenie budynku, które wchodzi w skład elewacji. Dobre ocieplenie budynku pozwala nam zaoszczędzić w skali roku spore kwoty pieniędzy na ogrzewaniu mieszkania. Budynek, który ma dobrą izolację latem daje nam także odpowiedni chłód. Niskie rachunki za ogrzewanie mieszkania czy domu mogą w znaczący sposób zachęcić kupującego do zakupu. Ładna i funkcjonalna elewacja na pewno też podniesie wartość naszej nieruchomości” – mówi Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson.

Dlatego jeśli sprzedającemu zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości i chce negocjować cenę z kupującym, warto przemyśleć inwestycje, które uczynią dom bardziej atrakcyjnym. Nie każda renowacja elewacji wiąże się z praco- i czasochłonnym procesem czy dużymi wydatkami. Na koszty oraz czas przeprowadzenia prac duży wpływ ma stan wyjściowy elewacji. Jeśli jest fatalny, to bezwarunkowo należy zdjąć starą warstwę i na nowo położyć ocieplenie. Jednak bardzo często warstwa ociepleniowa jest naruszona tylko w pewnym stopniu i jedyne czego wymaga to efektywne docieplenie.

„Na rynku są już dostępne rozwiązania, dzięki którym możliwe jest docieplanie ścian od zewnątrz – bez konieczności zrywania i utylizowania starego ocieplenia. Takim rozwiązaniem jest system weber.therm RENO S, który pozwala na wykorzystanie starego ocieplenia jako bazy dla nowego systemu termoizolacji. Inwestor nie demontuje istniejącego ocieplenia, dzięki czemu nie jest konieczna jego utylizacja, a także skraca się czas i koszt inwestycji” – mówi Paweł Kielar, Starszy Kierownik Produktu Fasady, Weber.

Eksperci Weber podsumowali koszty przeprowadzenia prac renowacyjnych, przy założeniu, że stare ocieplenie należałoby usunąć. Wyliczenia wskazują na to, że takie prace pochłonęłyby około 780 złotych/mkw. W tym około 500 zł/mkw. stanowią koszty usunięcia starego systemu i zutylizowania pozostałych elementów. Dla porównania docieplenie budynku za pomocą systemu firmy Weber zbudowanego na dotychczasowej izolacji zamyka się w kwocie 100-260 złotych/mkw. – w zależności od tego, jaki jest stan istniejącego ocieplenia oraz grubość dodatkowej warstwy izolacji. Koszt zastosowania systemu weber.therm RENO S jest niższy, a ponadto prace renowacyjne nie wymagają czasochłonnego skuwania starych elementów i są dzięki temu czystsze.

Przed podjęciem decyzji o sprzedaży domu warto wziąć pod uwagę prace renowacyjne. Wykonane niewielkim kosztem, przy użyciu dobrych trwałych materiałów mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć sprzedaż nieruchomości, a niekiedy znacząco wpłynąć też na podniesienie jej wartości. Prace remontowe wewnątrz domu, jak zmiana koloru ścian czy położenie nowych podłóg, są zazwyczaj dość ryzykowne, bo nie uwzględniają indywidualnych preferencji kupujących. Jednak docieplenie, odnowienie i konserwacja elewacji najpewniej zostaną docenione przez potencjalnych nabywców, a na pewno wpłyną na bardzo istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji o kupnie, jakim jest pierwsze wrażenie.

rys02 rys05 rys06 rys07

DOM MODNY