Przejdź do treści
Główna » Wentylacja mechaniczna, czyli planowanie budowy krok po kroku

Wentylacja mechaniczna, czyli planowanie budowy krok po kroku

wentylatory

Decydując się na budowę domu nie można pominąć w planach budowy układu wentylacji. Od właściwego rozmieszczenia może być zależne jej prawidłowe działanie – zwłaszcza przy wentylacjach z możliwością odzyskiwania ciepła.

Krok 1. Ustalenie maksymalnej wydajności wentylacji

Prawidłowe rozmieszczenie i ujęcie w planach zależne jest jednak od kilku istotnych kroków. Z pewnością należy rozpocząć od ustalenia maksymalnej wydajności wentylacji. Jest to podstawowa informacja niezbędna do dalszego rozmieszczania wentylacji.

 

Aby prawidłowo ustalić wymaganą wydajność wentylacji należy poznać kubaturę domu. Wydajność wentylacji powinna być niewiele mniejsza lub równa kubaturze domu. Należy jednak pamiętać, że w obliczeniach należy uwzględnić jedynie powierzchnie użytkową, nie wliczając w nią pomieszczeń takich jak garaż, kotłownia czy piwnica. Takie pomieszczenia powinny posiadać swoją oddzielną wentylację.

Krok 2. Wybór zestawu wentylacyjnego

Po ustaleniu kubatury oraz wymaganej wydajności wentylacji należy dobrać właściwy typ centrali wentylacyjnej. Jest to główny element całej wentylacji, dlatego musi zawierać takie elementy jak:

l wentylatory kanałowe,

l filtry kanałowe,

l regulator obrotów,

l obejście wymiennika,

l przepustnica,

l wymiennik ciepła,

l elementy łączące.

Krok 3. Ułożenie wentylatora

Najlepszym miejscem na wentylację mechaniczną jest poddasze, ponieważ z tego miejsca można z łatwością rozprowadzać kanały wentylacyjne. Niemniej jednak, należy pamiętać, że centrala wentylacyjna nie powinna znajdować się nad pokojami sypialnymi. Wentylacja może hałasować ze względu na słabą izolacją przed drganiami. Jeśli na poddaszu nie ma miejsca dla centrali wentylacji można zawsze ją umieścić np. w garażu, kotłowni, komórce lub piwnicy.

Pomieszczenie, w którym zamierzamy umieścić centrale wentylacyjną musi spełniać kilka podstawowych norm. Przede wszystkim musi pozwalać na dostęp do instalacji oraz mieć właściwe wymiary, które umożliwią zainstalowanie zestawu i wszystkich przewodów. Należy również zadbać o to by urządzenie miało dostęp do kanalizacji, do której będą usuwane skropliny oraz dostęp do energii elektrycznej.

Pamiętając o tych trzech podstawowych krokach z pewnością zapewnimy naszej wentylacji właściwe warunki do prawidłowej pracy. Wentylacja mechaniczna jest niezawodna i stosowana w nowoczesnym budownictwie (na przykład w domach pasywnych). Instalacja takiej wentylacji z pewnością przyniesie wiele korzyści i zadowolenia właścicielom mieszkania z takim udogodnieniem.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.wentylatorysklep.pl

 

DOM MODNY