Przejdź do treści
Główna » W jaki sposób wybrać odpowiedni piec dla domu jednorodzinnego

W jaki sposób wybrać odpowiedni piec dla domu jednorodzinnego

piec do domku jednorodzinnego

Kiedy pojawia się pytanie, jaki piec wybrać, najlepszym rozwiązaniem jest poradzić się specjalistów. Każdego z nas prędzej czy później czeka rozważanie nad doborem odpowiedniego rozwiązania odnośnie ogrzewania domu. Jak więc wybrać dobry piec grzewczy, który sprosta naszym oczekiwaniom i będzie służył przez lata?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fundusze, które możemy przeznaczyć na ten cel. Poza przygotowaniem kosztorysu, kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego producenta.

Wiodący producent pieców, czyli firma Kołton, posiada w swojej ofercie bardzo dobrej jakości kotły grzewcze w przystępnej cenie. Jakość swoich produktów może potwierdzić 35-letnim doświadczeniem oraz dużą ilością certyfikatów świadczących o profesjonalizmie firmy.

Kiedy już wiemy, jaką kwotę możemy przeznaczyć na nasz piec oraz wybraliśmy producenta, czas na wybór odpowiedniego paliwa oraz pieca. Najtańsze paliwa to  węgiel, brykiety, koks i drewno. Oczywistą rzeczą jest to, że opał będziemy musieli gdzieś przechowywać. W momencie, kiedy przechowywanie opału jest kłopotliwe, jako paliwo możemy wybrać gaz płynny lub olej opałowy. Możliwe jest również zamontowanie kotła elektrycznego, jednak jest to wciąż mało popularne rozwiązanie.

Spośród dostępnych na rynku pieców wyróżniamy piece z otwartą oraz z zamkniętą komorą spalania. W kotłach, w których komora spalania jest otwarta, powietrze potrzebne do spalania pobierane jest z pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kocioł. Pomieszczenie to musi więc spełniać określone wymogi, gdyż bez odpowiedniego rozmieszczenia możemy narazić się na niebezpieczeństwo.

Kotły, gdzie komora spalania jest zamknięta, mają nieco inne wymagania, ale są też nieco droższe. Przykładem są kotły kondensacyjne, które wymagają podłączenia do kanalizacji. W zależności od pomieszczenia gospodarczego, w którym ma się znajdować, możemy umieścić kocioł wiszący lub stojący.

Kotły na paliwa stałe mogą być opalane drewnem, węglem kamiennym, miałem węglowym, trocinami lub brykietem. Minusem jest fakt, iż instalację grzewczą zasilaną kotłem tego typu trudno jest regulować z racji różnorodności i specyfiki paliwa.

Paliw do kotłów jest wiele. Są to m. in. paliwa stałe (węgiel, drewno, koks, itp.), gazowe (gaz ziemny, płynny) i olejowe (olej opałowy).

Gdy już wiemy jakiego paliwa i jakiego typu kotła będziemy używać do ogrzewania, pozostaje nam wybór funkcji urządzenia. Czy ma służyć wyłącznie do ogrzewania, do czego nadaje się kocioł jednofunkcyjny, czy również do podgrzewania wody – wtedy musimy zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny.

Profesjonalnymi doradcami w dziedzinie kotłów jest bezapelacyjnie forma Kołton. Jeśli zatem mamy już ustalone wszystkie kwestie formalne, wiemy, jaki rodzaj pieca będzie najbardziej odpowiedni i jaki opał sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej, możemy spokojnie dokonać zakupu i skupić się na montażu, który oczywiście trzeba zlecić fachowcom. Najważniejsze jest to, abyśmy byli zadowoleni z wybranego rozwiązania, gdyż jak powszechnie wiadomo, piec ma nam służyć przez wiele lat. 

DOM MODNY