Przejdź do treści
Główna » Uatrakcyjnij swój ogród zielenią i oczkiem wodnym

Uatrakcyjnij swój ogród zielenią i oczkiem wodnym

Właściciele ogródków, niezależnie czy tych dużych czy małych zawsze pragną, aby wyglądały one pięknie i niepowtarzalnie. Jednym z elementów, który może urozmaicić ogrodowy pejzaż jest oczko wodne. Stworzenie odpowiedniego ekosystemu nie należy jednak do najprostszych, a tylko regularne czyszczenie będzie w stanie nadać mu piękny i niepowtarzalny wygląd.

Ciekawym sposobem na urozmaicenie ogrodu jest stworzenie w nim oczka wodnego. Jego prawidłowe skonstruowanie wymaga posiadania odpowiednich materiałów, które zakupić można np. w firmie Adviser (www.phu-adviser.pl). Warto jednak się nieco natrudzić, bo takie oczko będzie idealnym dodatkiem nie tylko do dużego ogrodu, ale i do małego podwórka. Można mu nadać ciekawie nieregularnych kształtów brzegowych, co sprawia że niemalże z każdego miejsca wydawać się ono będzie większe niż w rzeczywistości. Dodatkowo wrażenie to można spotęgować częściowym przysłonięciem dalekich planów ogrodu za pomocą kilku grup roślin posadzonych w wodzie oraz na brzegach zbiornika. Te swojego rodzaju roślinne parawany uniemożliwiają ogarnięcie wzrokiem całego otoczeni, toteż miejsce takie jest bardziej przytulne. Przy oczkach o większej powierzchni dodać można drewniany podest, umieszczony nad taflą stawu, co będzie świetnym miejscem na odpoczynek. Samo oczko można modelować różnorodnie, wszystko co nas ogranicza to jedynie wyobraźnia.

Jednak aby oczko wodne mogło spełnić swoją rolę musi być odpowiednio zadbane. W niewielkim zbiorniku trudno jest zachować równowagę biologiczną niezbędną do utrzymania wody w czystości. Dlatego warto zainstalować urządzenia oczyszczające i napowietrzające wodę.

Centrum całego systemu stanowi odpowiednia pompa filtracyjna, do której można podłączyć skimmer zbierający zanieczyszczenia z powierzchni wody oraz filtr. Więcej informacji na temat wysokiej jakości produktów do oczek wodnych można uzyskać w phu-adviser.pl. Rolą skimmera jest zasysanie do komory pyłków, kurzu oraz liści pływających po powierzchni wody. Najlepiej zatem umieścić go w tej części oczka, w której rosną rośliny zaśmiecające je liśćmi. Zadaniem filtra ciśnieniowego jest oczyszczanie wody mechanicznie i biologicznie. Nowoczesne modele mają wbudowaną lampę UV, która ogranicza rozwój glonów nitkowatych. Filtr zakopuje się w ziemi na brzegu oczka wodnego, dzięki czemu jego późniejsza obsługa nie sprawia kłopotu.

Aby oczko idealnie wkomponowało się w pejzaż ogrodu należy wyposażyć je w odpowiednią roślinność. Trzeba jednak pamiętać, że różne gatunki mają różne wymagania co do głębokości wody, w której rosną. Dlatego półki przygotowane do postawienia koszy z roślinami muszą się znajdować na różnych wysokościach. Najgłębiej sadzi się grzybień biały, którego liście ocieniają dno stawu, a także wywłócznika okółkowego, który odpowiada za natlenianie wody. Nieco wyżej ustawia się pałkę wąskolistną i strzałkę wodną. Resztę roślin można umieścić w płytkiej wodzie. Można też wrzucić do wody rośliny pływające, do których należą topian osokowaty, osoka aloesowata lub hiacynt wodny.

Konieczne jest także zadbanie o roślinność wokół samego zbiornika. Będą one pełnić rolę ochronną przed wiatrem, słońcem oraz umocnią brzegi oczka wodnego. Posadzone wzdłuż jego krawędzi pozwolą na lepsze wpisanie się sztucznego zbiornika w strukturę ogrodu. Sadzi się tu przede wszystkim rośliny lubiące wilgotne podłoże – trawy, kosaćce, derenie.

 

DOM MODNY