Przejdź do treści
Główna » Światowa moda we wnętrzach

Światowa moda we wnętrzach

Świat mody i designu wnętrz coraz częściej przenikają się i wzajemnie inspirują. Nierzadko to, co zaprezentują projektanci mody na pokazach, opanowuje również wnętrza. Tak, jak styliści chętnie ulegają lub tworzą kolejne sezonowe trendy, tak my coraz częściej zmieniamy wygląd mieszkania. Urządzanie wnętrz staje się dziś niczym codzienne zmienianie kreacji.

Projektanci mody prześcigają się w tworzeniu oryginalnych kreacji, nierzadko posiłkując się elementami charakterystycznymi dla tej części świata, która ich inspiruje. Na wybiegach można odszukać wyraźne pomysły nawiązujące do kolorów, form, stylistyki typowych dla różnorodnych części globu. Te elementy światowej mody przenoszą się dziś także do wnętrz.

Amerykańskie jeansy

Jeansy to fundament nie tylko każdej szafy, ale również baza, na której projektanci chętnie tworzą całe stylizacje. Kojarzą się z niezobowiązującym, luźnym amerykańskim stylem ubierania – trampkami i t-shirtami z kolorowymi nadrukami. Modowy trend świetnie wygląda także we wnętrzach – kierując się zasadami amerykańskiej mody, możemy stworzyć na przykład pop-artową sypialnię. Niech zatem w oknach zawisną żywe zasłony, przypominające stronę z gazety lub komiksu – tym samym nawiązujące do pstrokatych koszulek i bluz z wizerunkami komiksowych bohaterów z pokazów Prady. Z kolei na ścianie sprawdzi się np. kolor „blue jeans” z palety farb Fashion Collection marki Dekoral Fashion. Tak, jak amerykańskie wybiegi proponują jeansowy „total look”, tak wnętrza mogą również być komponowane w ten sposób – poza ścianami, niech kanapa, czy poduszki również mają obicia imitujące jeans. Typowo amerykańskie, sportowe koszulki z numerami możemy przenieść do wnętrza w bardzo prosty sposób – w ramkach umieścić wycięte z kolorowego materiału liczby.

Rosyjski przepych

Kolorowy, rosyjski folklor, hafty, żaboty i zdobienia – choć ten obraz strojów naszych sąsiadów może wydawać się już trochę przebrzmiały, to jednak niektóre jego elementy nadal inspirują projektantów. Bogactwo form kołnierzy, płaszczy czy koszul można odnaleźć w zdobionych żyrandolach z biżuteryjnymi akcentami. Z kolei misterne hafty na sukniach czy kwieciste chusty to motywy, które z łatwością można przenieść na poduszki. Tak, jak rosyjskimi plisami i falbanami inspirował się dom mody Chloé, tak projektanci wnętrz chętnie wykorzystują je, by w fantazyjny sposób zawiązać zasłony. W mieszkaniu inspirowanym rosyjską modą nie może zabraknąć złotych zdobień, nawiązujących do licznych bransolet i pierścionków, uzupełniających każdy strój: – Jeśli projektem naszego pokoju chcemy nawiązać do strojów wybranego projektanta lub regionu, musimy pamiętać o tym, żeby dobrać odpowiednią kolorystykę. Urządzając mieszkanie nawiązujące swym wyglądem do charakteru rosyjskich stylizacji, możemy postawić na przepych i folklor jednocześnie. Wybierzmy więc zdecydowane kolory, na przykład „batystowy fiolet” i połączmy go z „butelkowym adamaszkiem” z kolekcji Dekoral Fashion – radzi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral Fashion.

Skandynawskie wzory

Już od kilku sezonów zimowych na wybiegach królują skandynawskie motywy. Projektanci chętnie sięgają po grube swetry w renifery i gwiazdki, długie, ocieplane buty i rękawiczki z futrem. Tego typu stylizacje – najczęściej utrzymane w bieli, czerwieni i granacie – możemy odwzorować w naszym mieszkaniu, jeśli chcemy odmienić je na okres zimy i Świąt. W takim pomieszczeniu nie może zabraknąć porozrzucanych na kanapach i fotelach grubych pledów. Z kolei kubki lub abażury lamp można ubrać w pokrowce imitujące wełniane swetry. Powtarzająca się na koszulach krata to element, który świetnie sprawdzi się również we wnętrzach – na przykład kuchennych zasłonach lub obrusach. Tłem dla takiego ciepłego pomieszczenia mogą być stonowane, łagodne kolory, jak np. „sztruksowy brąz” czy „karmelowy zamsz”.

DOM MODNY