Przejdź do treści
Główna » Poradnik: Winyl – drugie życie dla schodów

Poradnik: Winyl – drugie życie dla schodów

Wasze schody osiągnęły już sędziwy wiek i ich powierzchnia nie jest już taka, jak dawniej? Zastanawiacie się nad tym, jak je odrestaurować? Spróbujcie z winylem!

Nie tylko dla melomanów

Winyl jest materiałem wdzięcznym nie tylko w świecie muzyki. Popularne do lat 80. ubiegłego wieku dyski gramofonowe produkowane były głównie z szelaku, ebonitu lub polichlorku winylowego (PVC), skąd właśnie wzięła się ich popularna nazwa – płyty winylowe. Ten wytrzymały polimer znajduje wiele innych zastosowań w codziennym życiu. Dzięki szeregowi odpowiednich właściwości świetnie sprawdza się także w nowoczesnej branży budowlanej i wnętrzarskiej.

Prostota i trwałość

Technologia winylowa Floover doskonale nadaje się do renowacji starych schodów, gdyż wykonane w niej panele można zamontować na wielu rodzajach gotowych powierzchni – betonie, drewnie, lastryko, płytkach ceramicznych, a nawet na wykładzinach elastycznych. Ta uniwersalność oraz bezklejowy system łączenia UNICLIC sprawiają, że fachowiec przestaje być potrzebny – o własne schody można zadbać samemu.

Winylowi nie straszne są plamy po winie, kawie, czy chemii gospodarczej. Kiedy jednak jakieś zabrudzenia się pojawią, woda i odrobina detergentu w zupełności wystarczą. Koszty eksploatacji względem drewna zmniejszają się, gdyż winyl skutecznie opiera się też kurzowi, grzybom, bakteriom i roztoczom. Dzięki temu można go zastosować na schodach znajdujących się blisko powierzchni mających częsty kontakt z wilgocią – np. kuchni i łazienek, a także w wiatrołapach, korytarzach i hallach wejściowych.

Wysokie wyniki schodów Floover uzyskane w teście Tabera oznaczają również bardzo dobrą odporność na ścieranie.

Schody przyjazne człowiekowi

Dobre schody, poza trwałością, charakteryzuje też bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Najwięcej uwagi poświęcamy temu, jak będą się zachowywały względem innych materiałów. Klasa poślizgowa B schodów Floover oznacza wysokie bezpieczeństwo w użytkowaniu, zwłaszcza przez osoby starsze i wszędobylskie dzieci. Zastosowany winyl został ponadto sklasyfikowany jako trudno zapalny (europejska klasa palności Bfl-s1), co w przypadku zagrożenia pożarowego ma niebagatelne znaczenie – po tych schodach ogień po prostu nie przejdzie. Ciepło odczujemy za to pod swoimi stopami. Podkład z dębu korkowego nie tylko utrzymuje przyjemną temperaturę stopni, ale też skutecznie tłumi odgłosy kroków. Ani one, ani nawet upuszczone twarde lub ostre przedmioty nie powodują na schodach winylowych Floover wgnieceń.

Siła tkwi w różnorodności

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wygląd nowych schodów nawiązywał do ich drewnianego poprzednika. Firma Kopp, wyłączny dystrybutor marki Floover w Polsce, oferuje panele winylowe w bogatej kolekcji dekorów. Wzór naturalnego drewna, eleganckiej ceramiki, betonu czy nawet wykładziny – możemy eksperymentować niemalże do woli, uzyskując ciekawy i nowoczesny efekt. Czemu więc nie połączyć np. efektowności drewna z właściwościami winylu? Jedno jest pewne: tak odrestaurowane schody będą nam służyć przez długie lata.

schody-winylowe-synchro-harmony-grey-2

schody-winylowe-synchro-rustic

DOM MODNY