Przejdź do treści
Główna » Moda na dom

Moda na dom

projekt-opalek-ii-n-2g_52

Zmienia się moda w branży odzieżowej, ewoluuje styl w motoryzacji czy w aranżacji wnętrz. Cóż więc się dziwić, że branża budowlana także przeżywa swoistą modę – czy to na kształt bryły budynku, czy na rodzaj, metody wykończenia elewacji oraz dachu. Co warto uwzględnić przy projektowaniu swojego domu, aby był on ozdobą okolicznej zabudowy, będąc jednocześnie na czasie?

PRL-owe kwadraciaki

W Polsce kolejne dziesięciolecia przynoszą nowe trendy w budownictwie jednorodzinnym. Wszyscy dobrze wiemy jakie były trendy (w zasadzie wymuszone odgórnie) w czasach PRL – typowe kwadraciaki – koszt budowy tani, projekt domu dostępny od ręki. Ale koncepcja urbanistyczna była szara, typowa – taka… nijaka. Na szczęście lata dziewięćdziesiąte i początek wieku XXI przyniosły znaczne zmiany w większości nowopowstałych projektów domów jednorodzinnych.

Domy dworki

Z perspektywy minionych dwudziestu lat można chyba dostrzec tą ogromną radość inwestorów widoczną w odważnych konstrukcjach budowlanych – nastąpiła moda na bryły rozłożyste, domy kształtem zaczęły przypominać mini dworki – projekty domów coraz częściej obejmowały reprezentacyjne wejścia do domów, czterospadowe, złożone dachy kryte różnego rodzaju dachówką, lukarny, balkony czy nawet tarasy – zabudowa domów jednorodzinnych naprawdę zaczęła cieszyć oko :). Z drugiej strony coraz częściej architekci rezygnowali z podpiwniczenia. W niektórych gotowych projektach można było nawet zauważyć typowe dla dawnej polskiej zabudowy dachy mansardowe. W porównaniu z dawnymi tzw. 'kwadraciakami’ zmieniło się także podejście do planowanej powierzchni mieszkaniowej. Zmienił się model rodziny – młode małżeństwa chcą mieć swój własny dom, dlatego budowa domów wielokondygnacyjnych przestała mieć sens. Największym zainteresowaniem cieszą się domy o powierzchni w okolicach 100m2 – zaprojektowane z myślą o 4, 5 – osobowych rodzinach. Niemniej trend ten powoli zaczyna się zmieniać.

Architektura nowoczesna kontra tradycja

Obecnie na rynku usług architektonicznych obserwujemy ogromną konkurencję w kwestii sprzedaży gotowych projektów domów jednorodzinnych. To dobrze. Inwestor ma możliwość (co oczywiście jest dosyć czasochłonne), znaleźć projekt naprawdę nieźle dopasowany do swoich potrzeb. Choć styl projektowania mamy już niezwykle urozmaicony. Pominąwszy oczywiście kwestię budownictwa regionalnego, narzuconego przez warunki zabudowy przestrzennej obowiązujące w danym mieście czy regionie, widzimy coraz więcej projektów modernistycznych, minimalistycznych czy stawiających przede wszystkim na pasywność. Nadal jednak lubimy styl dworków – tyle, że w trochę innych aranżacjach – podobają nam się na przykład połączenie drewna i stali w wykończeniu elewacji. Jak będzie wyglądało budownictwo jednorodzinne w Polsce za 20 lat? Na pewno będzie nietuzinkowo :).

DOM MODNY