Przejdź do treści
Główna » Meble kuchenne – jakie moduły wybrać

Meble kuchenne – jakie moduły wybrać

Meble to podstawa wyposażenia każdej kuchni. Pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną, jednak ich estetyka również nie pozostaje bez znaczenia. Dzięki producentom mebli kuchennych oferującym nam wyroby w systemie modułowym, możemy dopasować meble nie tylko do swoich potrzeb, ale również do warunków panujących w naszym pomieszczeniu.

Poszczególne kolekcje mebli modułowych składają się przeważnie z wielu różnych elementów utrzymanych w tej samej stylistyce, kolorze i wzornictwie. Dzięki temu, że są dostosowane do siebie także pod kątem wymiarów, możemy dowolnie zestawiać je ze sobą, kompletując własny zestaw. Co więcej, w każdej chwili łatwo dopasujemy do naszej kuchni kolejny moduł. Które z nich warto wybrać, by cieszyć się funkcjonalną i estetyczną kuchnia?

Szafki stojące

Wśród szafek stojących niezbędnym elementem będzie szafka zlewozmywakowa, w której zamocujemy pasujący zlew. Jeżeli nasze sprzęty AGD mają zostać zabudowane, przyda się także szafka przystosowana do zamocowania piekarnika, nad którym – w blacie – zostanie osadzona płyta indukcyjna. W meblach tego typu nie przechowamy jednak akcesoriów kuchennych – warto więc wybrać kolejny moduł wyposażony w drzwiczki i półki bądź szuflady. To niezbędne minimum, które powinno znaleźć się w każdej kuchni.

W pomieszczeniach o większym metrażu możemy uzupełnić taki zestaw o kolejne pojemne moduły, w których pomieścimy także zastawy stołowe czy zapasy produktów spożywczych. Jeżeli chcemy stworzyć zabudowę kuchenną w formie litery L bądź U, wybierzmy specjalne szafki narożne przeznaczone do łączenia w narożniku pomieszczenia ciągów mebli ustawionych przy prostopadłych ścianach. W ten sposób dobrze wykorzystamy dostępne miejsce oraz unikniemy niedopasowania poszczególnych elementów. Zabudowę meblową tego typu możemy uzupełnić o otwartą, wąską szafkę narożną bądź dużym, pojemnym meblem przypominającym szafę.

Szafki wiszące

Uzupełnieniem mebli stojących są moduły wiszące. Wśród nich znajdziemy szafki o różnej szerokości i wysokości – zamykane na tradycyjne drzwiczki lub uchylane ku górze. Możemy zawiesić je wzdłuż linii wyznaczanej przez meble stojące lub jedynie w wybranym miejscu na ścianie. Warto zwrócić tu uwagę na przestrzeń nad zlewozmywakiem – jeśli chcemy, by suszarka na umyte naczynia była niewidoczna, zadecydujmy się na mebel specjalnie przystosowany do jej przechowywania. Wśród szafek wiszących znajdziemy również modele narożne, które spełniają taką samą rolę, jak ich stojące odpowiedniki – jeśli meblowa zabudowa ściany ma być równie rozbudowana, co ta zajmująca podłogę, warto wykorzystać taki moduł w swojej kuchni. Na uwagę zasługują także bardzo wąskie otwarte szafki, które pozwolą na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Łatwo wkomponować je w niewielkie wnęki i tym samym zasłonić nieestetyczne luki w zabudowie.

Większość mebli modułowych przeznaczona jest do samodzielnego złożenia i zamontowania – oznacza to, że będziemy musieli również odpowiednio zainstalować uchwyty do szafek dołączonych do nich w komplecie. W tym celu warto skorzystać z porady Castoramy.

DOM MODNY