Przejdź do treści
Główna » Mat czy połysk – czyli jak malować ściany i sufity

Mat czy połysk – czyli jak malować ściany i sufity

farby malarskie farby do ścian

Wiesz już mniej-więcej jaki kolor mają mieć ściany w twoim mieszkaniu. Przychodzi do wyboru farby i okazuje się, że poza całą paletą barw do wyboru możesz również zadecydować czy wybrany przez ciebie odcień ma być w wersji matowej, półmatowej, a może wybrać opcje oznaczoną jako połysk.

To co najczęściej brane jest pod uwagę przy ocenie danej farby jest jej wytrzymałość w sytuacji zmywania a nawet szorowania. Znormalizowany system karze nam dzielić ten produkt na pięć klas, gdzie klasa 1 to farba odporna na użycie ogólnodostępnych środków czyszczących (najbardziej odporna), a 5 reprezentowana jest przez produkty malarskie z najniższej półki jeśli chodzi o cenę, jakość oraz całkowicie nieodporne na czyszczenie.

Produkt oznaczony jako połysk nierzadko jest o wiele bardziej odporny na próby ingerencji środkami czystości niż farba matowa. Warto wiedzieć, że jakość produktu to nie tylko połysk barwy, ale także to jaka substancja w nim jest odpowiedzialna za tworzenie powłoki (np. żywica). W przypadku kiedy matowa powierzchnia pozostaje pod ciągłym oraz intensywnym wpływem użytkowania, mogą na jej powierzchni powstać miejscowe „wybłyski”. Nie zaleca się jej więc stosować w pomieszczeniach narażonych na dużą możliwość intensywnej eksploatacji jak np. korytarz, przedpokój lub pokój dziecięcy.

Natomiast efekt wizualny jaki zapewnia farba matowa doskonale sprawdza się na dużych powierzchniach, które wyglądają tym estetyczniej im mniejsza jest ich zdolność do świecenia się. Powłoka matowa posiada również nieocenioną cechę jaką jest świetne ukrywanie niemal wszystkich niedociągnięć powierzchni malowanej jak i uchybień warsztatowych ze strony malarza. Połyskująca farba ma natomiast tendencję do uwypuklania wszelkich niedoskonałości, powstałych zarówno z winy ludzkiej jak i materiałowej.

Podłoże pomalowane matową farbą ma również tą właściwość, że nie odbija światła, dlatego zaleca się jej użycie w pomieszczeniach dobrze oświetlonych. Jest to świetne rozwiązanie by podkreślić połyskliwą powierzchnię mebli w malowanym pomieszczeniu. Odczucie lekkości i łagodności to dodatkowe plusy jakie osiągamy w przypadku zastosowania matowej wersji wybranego przez nas koloru.

Bardzo przydatna jest wiedza, iż powłoka matowa dobrze spełnia swoją rolę jako powierzchnia stosowana na sufitach, czyli partiach pomieszczenia najbardziej podatnych na duże oświetlenie zarówno to naturalne zza okna jak i sztuczne, generowane przez lampy wewnętrzne.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na farby z połyskiem, nie zapomnijmy, iż ze względu na jej właściwości najlepiej stosować je w pomieszczeniach, gdzie oświetlenie jest słabsze. Powierzchnia, na którą nałożymy taką farbę powinna być natomiast bardzo bliska ideałowi – gładka i równa. Dobrze sprawdzą się także w pomieszczeniach, w których wymogi higieny są wyższe niż normalnie, czyli w kuchniach oraz łazienkach.

Istotnym jest też fakt różnicy cenowej produktów matowych i tych oznaczonych jako połysk. Dysonans wynika w tym przypadku z tego, że odporność tej pierwszej jest o wiele mniejsza. Nie od dziś wiadomo, że im bardziej ściana „się świeci” tym mocniej możemy szorować zebrane na niej zabrudzenia – dlatego lamperię na klatkach schodowych najczęściej maluje się farbą olejną.

Dziękujemy autorom portalu tektoniczny.pl za merytoryczna pomoc w napisaniu artykułu.

DOM MODNY