Przejdź do treści
Główna » Łańcuchy napędowe – rodzaje i zastosowania

Łańcuchy napędowe – rodzaje i zastosowania

Łańcuchy napędowe stanowią jeden z najpowszechniejszych środków przeniesienia napędu. Popularność tego rozwiązania wynika nie tylko z jego uniwersalnego charakteru, ale przede wszystkim z wytrzymałości – właściwie dobrany łańcuch napędowy gwarantuje długą i niezawodną pracę urządzenia.
smoke-258786_640

Mówiąc o łańcuchach napędowych, należy rozróżnić ich trzy podstawowe grupy:

• łańcuchy drabinkowe,
• łańcuchy płytkowe,
• łańcuchy pierścieniowe.

Każdy z nich wykazuje inną konstrukcję i przeznaczony jest do realizacji innych zadań. Zastosowanie konkretnego typu łańcucha napędowego, zawsze wynika z indywidualnych potrzeb.

Łańcuchy drabinkowe

Łańcuch napędowy o konstrukcji drabinkowej, używany jest w charakterze cięgna dźwigowego i napędowego. Rozróżnia się trzy podstawowe grupy łańcuchów drabinkowych: sworzniowe, tulejkowe i rolkowe.
Łańcuchy sworzniowe nie są obecnie zbyt często używane, zwłaszcza w charakterze napędu maszyn. Wynika to ze stosunkowo niskiej wytrzymałości takiego rozwiązania, która spowodowana jest zbyt małą powierzchnią roboczą przegubów.
Łańcuchy tulejkowe zbudowane są z płytek, sworzni i z tulejek. Ich głównym zastosowaniem są maszyny wolnobieżne, natomiast niezbyt często stosuje się je w urządzeniach, w których występują znaczne siły napędowe. Dlaczego? Ponieważ brak rolki doprowadzi do szybkiego zużycia tulejek i zębów koła, co w konsekwencji znacząco obniży sprawność układu.
Łańcuchy rolkowe są rozwiązaniem, które cieszy się największą popularnością. Wynika to z ich zwiększonej trwałości oraz z niewielkiego zużycia uzębienia koła. Łańcuch napędowy rolkowy zbudowany jest z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych, które przypominają ogniwa stosowane w łańcuchach tulejkowych. Odróżnia je natomiast rolka, która ma możliwość swobodnego obrotu względem tulei. Łańcuchy rolkowe są często wykorzystywane w rolnictwie, w maszynach i urządzeniach przemysłowych oraz w technice transportowej i magazynowej.

Łańcuchy płytkowe i pierścieniowe

Łańcuchy płytkowe zbudowane są z modułów wykonanych ze stali (czasami także z tworzyw sztucznych), które łączone są sworzniem lub łańcuchem. Ze względu na uwarunkowania konstrukcyjne, można rozróżnić łańcuchy prostobieżne oraz skrętne. Ten rodzaj łańcucha napędowego znajduje zastosowanie przede wszystkim w przenośnikach transportowych i buforowych.
Łańcuchy pierścieniowe, nazywane również ogniwowymi, znajdują zastosowanie w niezbyt często spotykanych przekładniach łańcuchowych. Znacznie częściej stosuje się je natomiast w zawiesiach i w wyciągnikach łańcuchowych. Często wykorzystuje się je także do łączenia metalowych elementów.

Łańcuch napędowy jest więc niezwykle istotnym elementem do skutecznej pracy w przemyśle, a znakomitą ich ofertą dysponuje wcześniej przeze mnie podlinkowany sklep EBMiA.pl.

DOM MODNY