Przejdź do treści
Główna » Kuchnia idealna – jak wybrać i zamontować okap?

Kuchnia idealna – jak wybrać i zamontować okap?

Dobrze wybrany okap kuchenny to nie tylko skuteczny sposób na pozbycie się zapachu jedzenia oraz jego oparów i wilgoci z kuchni, ale także i ozdoba pomieszczenia. Aby jednak sprzęt spełniał swoje funkcje, musi być dobrze dobrany i odpowiednio zainstalowany.

Dostępne w sklepach okapy różnią się między sobą nie tylko funkcją (mogą działać jak pochłaniacz albo wyciąg), ale także i designem oraz sposobem montażu. Jeśli decydujesz się na okap kominowy (na przykład okapy Samsung, Bosch czy Siemens), nie musisz go dodatkowo zabudowywać. Takie urządzenie charakteryzuje się zazwyczaj eleganckim designem – od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na opcję minimalistyczną (na przykład okapy Samsung HDC9C55TX), retro (Akpo WK-4 Rustica) czy też futurystyczną (na przykład Amica OKC951S).

Na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem sprawdź koniecznie, jaki poziom hałasu generuje wybrany przez Ciebie model. Możesz także zdecydować się na okap do zabudowy – na przykład można go zamontować w szafce kuchennej wiszącej nad płytą gazową lub indukcyjną (na przykład Elektrolux, Bosch). Podczas zakupu zwróć uwagę także na sposób czyszczenia filtrów. Osadzające się na nich opary wyglądają nieestetycznie. Warto więc zainwestować w urządzenie, które łatwo utrzymać w czystości. Przykładowo, okapy Samsung oraz Amica mają łatwe w myciu filtry aluminiowe.

Jak działają okapy kuchenne?

Okap kuchenny może działać jak pochłaniacz albo wyciąg. W pierwszym przypadku urządzenie powinno być podłączone do przewodu kominowego, przez który pojawiające się w kuchni opary, usuwane będą na zewnątrz budynku. Za to pochłaniacz oczyszcza powietrze w zamkniętym obiegu za pomocą filtrów – czyli opary, które pochłonęło urządzenie, wracają do pomieszczenia w postaci czystego powietrza. Taki typ okapu nie wymaga przewodu kominowego.

Większość okapów, które znajdziesz obecnie w sklepach, może być używanych na oba te sposoby. Wystarczy zamontować w nich filtr węglowy, aby działały jak pochłaniacz. Oba typy okapów w bardzo skuteczny sposób pomagają pozbyć się nadmiaru wilgoci i zapachów związanych z gotowaniem.

Montaż okapu

Jak prawidłowo zamontować okap? Istotna jest wysokość jego zamocowania, a ta zależy głównie od tego, czy posiadasz kuchenkę gazową, czy też elektryczną. Dla kuchenek gazowych przyjmuje się, że odpowiednią wysokością jest 75-80 cm powyżej płyty, natomiast dla elektrycznych – wysokość ta powinna być nie mniejsza niż 65-70 cm. Okapy są zasilane prądem o napięciu 230V, o czym także należy pamiętać podczas montażu, gdyż w pobliże urządzenia musi być doprowadzone gniazdo elektryczne. Możesz umieścić je w szafkach wiszących (opcja dobra dla okapów do zabudowy) bądź też, jeśli masz okap kominowy, na przykład w jego obudowie.

Jeśli chcesz zamocować okap wyspowy, upewnij się, że podłączenie zarówno do instalacji elektrycznej, jak i do wentylacji, będzie się znajdowało bezpośrednio nad okapem.

 

DOM MODNY