Przejdź do treści
Główna » Jak zapewnić dobrą wentylację w łazience?

Jak zapewnić dobrą wentylację w łazience?

wentylacja w łazience

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wyjątkowa atmosfera – jest tu wilgotno i zazwyczaj dużo cieplej, niż w pozostałych przestrzeniach mieszkania, czy domu. Nic więc dziwnego, że wywietrzniki wentylacyjne znajdują się właśnie tutaj, gdzie zapotrzebowanie na ich pracę jest największe. Jednak wentylacja łazienkowa pełni o wiele szersze funkcje, niż wymiana powietrza wyłącznie w pomieszczeniu kąpielowym.

Świeże powietrze w całym domu

Choć wywietrzniki wentylacyjne zlokalizowane są w łazienkach, stanowią one element systemu wentylacji całego mieszkania – wyjaśnia ekspert firmy HTS. Powszechnie stosowana zasada architektoniczna nakazuje projektowanie przepływu powietrza z pokojów do łazienki, w której znajduje się wywietrznik. Dlatego bardzo ważne jest ułatwienie cyrkulacji w tym kierunku, m.in. przez wietrzenie mieszkania i zapewnienie odpowiednich otworów w drzwiach pokojów (ok. 80 mm2) oraz w drzwiach łazienkowych (ok. 200 mm2).

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Naturalna, a zatem niewymuszona mechanicznie wentylacja nazywana jest grawitacyjną. Otwór wywietrznika powinien znajdować się w miarę jak najwyżej. Trzeba także zadbać o to, by nic nie utrudniało przepływu powietrza przez samą kratkę, a zatem należy usuwać nagromadzony w niej kurz i nie wolno w żaden sposób jej zakrywać.

Drugi rodzaj wentylacji wykorzystuje działanie mechanicznych wentylatorów montowanych na wlotach lub wylotach przewodów. Wentylację mechaniczną dzielimy na wywiewną oraz nawiewno-wywiewną, przy czym ta pierwsza montowana jest zdecydowanie częściej. Wady wentylacji wywiewnej ujawniają się w budynkach ze zbiorczymi kanałami wentylacji, ponieważ niewielka moc urządzeń powoduje wydmuchiwanie zanieczyszczonego powietrza nie dalej niż… do mieszkania sąsiada.

Efekty złej wentylacji w łazience

Skutki nieprawidłowej wentylacji zauważalne są najpierw w samej łazience, z której nie jest usuwana wilgoć – mówi specjalista firmy HTS. Para wytwarzana podczas kąpieli, prania i suszenia ubrań osadza się na lustrach, szybach (jeśli w łazience są okna), a także na samych ścianach. To z kolei prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów, nie tylko bardzo niezdrowych dla człowieka, ale też niebezpiecznych dla konstrukcji budynku. Rezultaty niewystarczającej wymiany powietrza odczuwalne są w końcu w całym mieszkaniu, w którym panuje niezdrowy zaduch i ciężka, nieprzyjemna atmosfera.

DOM MODNY