Przejdź do treści
Główna » Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek?

Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek?

kominek

Kominek nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru – wprowadza przytulną atmosferę przy zachowaniu wrażenia wyjątkowej elegancji. Nic dziwnego, że coraz więcej osób, budując dom, nie wyobraża sobie projektu bez uwzględnienia kominka w pokoju dziennym czy jadalni. Warto jednak zauważyć, że użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych, zapominając, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania kominka decydują takie czynniki jak użycie odpowiednich materiałów, przygotowanie miejsca montażu oraz sama instalacja. Jak dopilnować, żeby powstały w domu kominek spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa i wydajności?

Kiedy zdecydować się na kominek?

To dość istotna kwestia. Stworzenie wymarzonego kominka w salonie warto uwzględnić już na etapie przygotowywania lub zlecania projektu domu. Architekt może wtedy zadbać o to, żeby pomieszczenie spełniało wszystkie konieczne kryteria. Sam montaż kominka na etapie budowy jest również o wiele łatwiejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż ma to miejsce w przypadku aranżowania go w już gotowym budynku.

Jak dobrać materiały instalacyjne?

Obecnie na rynku istnieje cała gama produktów i materiałów z przeznaczeniem dla instalacji kominkowych. Można wśród nich wyróżnić materiały izolacyjne wykonane z wełny mineralnej, materiałów ceramicznych albo specjalnego betonu, którego właściwości akumulują ciepło. Warte uwagi są również materiały konstrukcyjne z płyt gipsowych lub elementów ceramicznych. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy specjalistów, przedstawić swój projekt i zapytać o najbardziej optymalną izolację. Na stronach internetowych np. e-Isover można nawet uzyskać taką poradę online. 

Instalacja – o czym pamiętać?

Bezpieczny montaż kominka może się nieco różnić w zależności od materiału, z którego jest wykonany dom (drewniany lub murowany). Ale istnieje kilka podstawowych zasad instalacji obowiązujących bez względu na warunki, w jakich będzie pracował kominek.

Po pierwsze należy zachować dystans min. 5 cm pomiędzy powierzchnią wkładu, a izolacją termiczną wnętrza obudowy. To ważne przez wzgląd na konieczność swobodnego przepływu powietrza zapewniającego chłodzenie wkładu i mającego istotne znaczenie dla późniejszej sprawności całego układu ogrzewania. Po drugie obudowa okapu powyżej belki powinna być starannie zaizolowana, aż do wysokości półki rozdzielającej. I po trzecie, bezpośrednio pod półką warto umieścić wystarczającą liczbę kratek wylotowych gorącego powietrza o przekroju odpowiednim dla danego typu wkładu. Wybierając taką kratkę wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na ciekawe motywy siatki – warto pamiętać, że wymyślne wzory ozdobne mogą ograniczać nawet do 50% efektywne pole jej przekroju.

Lokalizacja kominka

Cały kominek waży bardzo dużo. Wkład plus obudowa to często ok. 500 kilogramów. Miejsce, w którym ma być zainstalowany kominek, powinno mieć wystarczającą nośność. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa, ani na obudowie kominka, ani na ścianach czy podłodze w jego bliskim sąsiedztwie nie powinno się układać przewodów czy rur. 

DOM MODNY