Przejdź do treści
Główna » Jak usunąć tapetę?

Jak usunąć tapetę?

farby malarskie farby do ścian

To już kolejny remont w domu. Niekończąca się spirala malowania, odświeżania i upiększania znowu została wprawiona w ruch. Tym razem jednak nie wystarczy zmienić kolor ścian…

Tapeta, która dotychczas zdobiła nasz pokój jest już mocno wytarta, ma kilka dziur i jak każda tapeta ma swoją określona liczbę możliwości malowania (która została wyczerpana). Trzeba więc ją czym prędzej usunąć, by nie miała już możliwości dalszego zaniżania standardów naszego wnętrza. Jak to jednak zrobić, aby bez problemu można było położyć nową tapetę. Poniżej, w przystępny sposób, opisujemy szybki, i co najważniejsze, nienastręczający większych trudności sposób, jak tego dokonać.

Nowe trendy determinują zmiany

Już nie tylko stan tapety decyduje o tym, czy zostanie ona zmieniona czy nie. Obecnie powodem tego typu rewitalizacji stają się także tapety, które utraciły swoją wartość pod względem wzornictwa. Moda przemija, tak jak popularne wzory tapet. Nowości rynkowe pobudzają naszą wyobraźnię i dodatkowo dostarczają nam bodźców potrzebnych do podjęcia się zmiany. Każdy przecież chce, żeby jego dom wyglądał gustownie i nowocześnie.

Czego potrzebujesz?

Naturalnie całej pracy nie da się wykonać gołymi rękami, więc zanim przystąpimy do zadania, powinniśmy upewnić się, czy mamy wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Najważniejsze z nich to: duży, szeroki pędzel (tzw. ławkowiec) lub gąbka, narzędzie do zdzierania tapet oraz metalowa szpachelka malarska. Warto również zaopatrzyć się w specjalny płyn przeznaczony do usuwania tapet, papier ścierny, wałek kolczasty i skrobak.

O stopniu trudności decyduje rodzaj tapety

Zależnie od tego, jaką tapetę przykleiliśmy na ścianę, tak teraz będziemy mieć albo utrudnione lub ułatwione zadanie przy jej ściąganiu. Najmniej problemów przysporzą nam tapety papierowe i tzw. rauhfaser. Ich wysoka wrażliwość na wilgoć determinuje łatwiejsze oddzielenie ich od ściany, kiedy są odpowiednio namoczone.

Jeśli na ścianie mamy tapetę winylową wtedy nasze zadanie staje się bardziej skomplikowane (tapety winylowe są odporne na działanie wilgoci). Z kolei tapeta fizelinowa po zdarciu zostawia charakterystyczną warstwę tego tworzywa na ścianie – na szczęście jest to dobry podkład dla nowej tapety.

Najbardziej kłopotliwe są tapety wykonane z włókna szklanego. Raz przyklejona jest bardzo trudna do usunięcia i nierzadko może się zdarzyć, że razem z nią oddzielimy od ściany tynk. Usunięcie jej jest możliwe tylko w sytuacji jeśli nałożymy na nią kolejna warstwę tapety lub wyszpachlujemy jej powierzchnię.

Krok po kroku!

Zanim rozpoczniemy prace główne, warto odpowiednio przygotować pomieszczenie. Podstawowymi zabiegami w takim wypadku są: zabezpieczenie podłogi folią, klejenie listew przypodłogowych taśmą oraz usunięcie ze ścian wystających elementów.

Przy wykorzystaniu pędzla ławkowego lub gąbki namaczamy tapetę specjalnym płynem przeznaczonym do jej usuwania – można do tego zadania użyć także ciepłej wody z dodatkiem octu (10%); kilka łyżek powinno dać pożądany efekt.

Odczekawszy 15 minut i rozpoczynając od góry, za pomocą szpachelki lub innego podobnego narzędzia możemy rozpocząć zdzieranie tapety. Ostatnim etapem jest szlifowanie. Przy pomocy papieru ściernego usuwamy wszelkie nierówności, które mogły by przeszkodzić w ponownym położeniu nowej tapety.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem stockbud.pl

DOM MODNY