Przejdź do treści
Główna » Jak urządzić sypialnię w stylu kolonialnym?

Jak urządzić sypialnię w stylu kolonialnym?

lozko-kolonialne-indyjskie

Pomimo upływu lat aranżacje przestrzeni w stylu kolonialnym cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To wnętrza kojarzące się z egotycznymi podróżami i przygodą. A przecież fascynacja odległymi zakątkami świata wciąż pozwala odkrywać je na nowo. Ta prawda znajduje swoje odzwierciedlenie również w rzeczywistości. Pomieszczenia wyposażone w piękne meble z ciemnego drewna, dekoracje czy dywany wykonane z naturalnych materiałów, stworzone ze smakiem i gustem nigdy nie wyglądają nudno i banalnie. Jak sprawić, żeby w domu zapanował ten wyjątkowy klimat?

Czym jest styl kolonialny?

Styl kolonialny powstał w czasach ekspansji Europejczyków w krajach Dalekiego Wschodu, głównie przez chęć tworzenia w odległych, skolonizowanych zakątkach świata wnętrz w stylu Starego Kontynentu. Jednak kolonizatorzy bardzo szybko doszli do wniosku, że przy produkcji mebli najlepiej korzystać z materiałów dostępnych na miejscu. Po pierwsze – europejskie drewno nie sprawdzało się w miejscowym, tropikalnym klimacie, a po drugie – tworzenie z lokalnych surowców było bardziej praktyczne i ekonomiczne. Zaczęto więc powielać wzory poszczególnych mebli z egzotycznych drzew. Ich ciemna tonacja narzuciła obowiązującą paletę i główną kolorystykę stylu, natomiast dalekowschodnia ornamentyka dodała jej smaku. Ostatecznie powstały przestrzenie łączące klimatyczny komfort z nutką nostalgii wprost z dalekich podróży. – W tamtym czasie w Europie królowały dwa style, czyli wiktoriański i regencji. Z połączenia tych dwóch tendencji powstał swojego rodzaju eklektyzm stylu kolonialnego. Meble wiernie odzwierciedlały europejskie prototypy, ale niektóre z nich dodatkowo zmodyfikowano, przystosowując do panujących warunków klimatycznych. W związku z tym powstały ażurowe szafy, umożliwiające cyrkulację powietrza czy łóżka z moskitierami – wyjaśnia specjalistka ze sklepu Meble Świata.

Wnętrze kolonialne krok po kroku

Pierwszą kwestią pozostają ściany. W kolonialnych wnętrzach najpopularniejsze są naturalne kolory, dlatego najlepsze rozwiązanie stanowią wszelkiego rodzaju brązy, beże, żółcie czy zielenie. Odpowiednio dobrany odcień sprawia, że wnętrze zyskuje wrażenie wyjątkowo przytulnego. Kolejnym ważnym elementem są naturalnie meble. Żyjący w odległych krajach kolonizatorzy wytwarzali je z dostępnych na miejscu gatunków drewna. Dzisiaj amatorzy tego rodzaju aranżacji wnętrz mają dużo łatwiej – oryginalne i przepięknie wykonane meble z najwyższego gatunku materiałów można nabyć w sieci lub w dobrych sklepach specjalizujących się w produktach w stylu kolonialnym. Jakie materiały zaliczają się do kolonialnego wystroju? To przede wszystkim palisander, akacja indyjska i mango. W sypialni dobrze będą również wyglądać stoliczki nocne lub regały wykonane z rattanu. Osobny temat stanowi dobór łóżka. Zarówno dzisiaj, jak i w XIX-wiecznych sypialniach Europejczyków zamieszkujących dalekie kraje nie mogło zabraknąć pięknego i solidnego łóżka. Najpopularniejsze były masywne szkielety wzbogacone o baldachim. Kiedyś stanowił on przede wszystkim ochronę przed egzotycznymi owadami, dzisiaj to doskonałe podkreślenie unikatowego wystroju sypialni. W licznych aranżacjach można się spotkać z obecnością roślin. Egzotyczne, o intensywnie zielonym kolorze, będą się pięknie prezentowały zarówno na tle naturalnych ścian, jak i drewnianych mebli. W kwestii dodatków warto postawić na piękne przedmioty kojarzące się z pamiątkami przywożonymi z dalekich podróży. Niech to będzie piękna kolorowa lampa w stylu indyjskim, afrykańskie figurki czy maski, kamienne ramki itd.

Styl kolonialny jest bardzo plastyczny i nie poddaje się upływowi czasu. Świetnie sprawdza się jako główny motyw aranżacji wnętrza, ale równie dobrze można go łączyć z meblami klasycznymi oraz tymi utrzymanymi w minimalistycznej formie. To świetne rozwiązanie dla osób z wyobraźnią, ceniących sobie unikatowe piękno idące w parze z najwyższą jakością wykonania – podsumowuje specjalistka sklepu Meble Świata

DOM MODNY