Przejdź do treści
Główna » Drewniane czy metalowe, czyli jakie schody wewnętrzne najlepiej wybrać?

Drewniane czy metalowe, czyli jakie schody wewnętrzne najlepiej wybrać?

schody wewnętrzne

O tym, jak ważna jest estetyka wnętrza firmy, nie trzeba nikogo przekonywać. Nowocześnie i minimalistycznie zaaranżowane pomieszczenia cechują praktyczne rozwiązania zapewniające wysoką funkcjonalność, a przede wszystkim jedyne w swoim rodzaju surowe piękno. Dobry design pomieszczeń firmowych jest w stanie przekonać potencjalnego kontrahenta lub współpracownika o profesjonalizmie naszego przedsiębiorstwa. To również szereg rozwiązań usprawniających pracę i poprawiających ekonomię użytkowania biura.

Wszystko zależy od wnętrza

Dobry projekt aranżacji nowoczesnego budynku bierze pod uwagę wszystkie elementy wyposażenia: te, które kiedyś dyskretnie „współpracowały” z otoczeniem dzisiaj znajdują się na pierwszym planie. – Doskonałym przykładem są schody. To nie tylko praktyczny element konstrukcyjny umożliwiający poruszanie się pomiędzy kondygnacjami budynku. Dzisiaj to równoprawna, a nawet dominująca część wyposażenia budująca styl, podkreślająca lub przełamująca klimat wnętrza – przekonuje specjalista firmy K.O. z Wrocławia.

Najpopularniejszymi surowcami stosowanymi do tworzenia schodów są stal i drewno. I chociaż nie można odmówić tym drugim uroku, piękna i umiejętności wprowadzenia w każde wnętrze niepowtarzalnego klimatu, to właśnie schody metalowe znajdują powszechne zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Wiele zależy od stylu, na którym opiera się aranżacja całego pomieszczenia. W firmach i instytucjach zwyczajowo stawia się na oszczędny w detalach, prosty design, w który metalowe schody wpisują się w dość oczywisty sposób. To również doskonała alternatywa dla drewna w wielu mieszkaniach. Z drugiej strony ostatnie trendy w projektowaniu wnętrz dają ogromną swobodę i pozwalają na zabawę poszczególnymi stylami. Dzisiaj nowoczesne wnętrze z drewnianą, lekką konstrukcją schodów sprawdzi się równie dobrze, co metalowe i na odwrót – tradycyjnemu pomieszczeniu stalowy element doda charakteru.

Jak dokonać wyboru?

Wiele zależy od gustu, warto jednak rozważyć zalety i wady płynące z jakości i wygody użytkowania. Schody metalowe najczęściej wykonuje się ze stali kwasoodpornej, co zapewnia o ich trwałości oraz estetyce wyglądu nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania. Ich zalety to lekka konstrukcja i możliwość szybkiego wykonania. Stal daje niemal nieograniczone możliwości kształtowania układu i lokalizacji schodów, ponieważ zajmują one niewiele miejsca. Dla większego efektu można wykończyć stopnie innym materiałem takim jak np. szkło. W przypadku schodów drewnianych wartą uwagi zaletą jest fakt, że można je wykonać na każdym etapie wykańczania domu. Nie obciążają stropu ani podłogi, dodatkowej lekkości może nadać wybór ażurowych elementów schodów. Z drugiej strony są nieco mniej trwałe, w dodatku drewno to materiał naturalny, w związku z czym wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

– Schody wewnętrzne w firmie to w dużej mierze kwestia gustu i upodobań właściciela, specyfiki działalności lub po prostu możliwości jakie daje budżet. Drewno i stal to doskonałe, lekkie i proste materiały podkreślające styl pomieszczenia, przy czym ten drugi materiał cechuje większa trwałość i taki sam wygląd przez długie lata użytkowania – podsumowuje specjalista firmy K.O.

DOM MODNY