Przejdź do treści
Główna » Domy energooszczędne oczami ekspertów – projekty domów LIPIŃSCY DOMY

Domy energooszczędne oczami ekspertów – projekty domów LIPIŃSCY DOMY

Wahania cen energii i wzrost kosztów ogrzewania budynków coraz widoczniej wpływają na wzrost zainteresowania nowoczesnymi technologiami, pozwalającymi na obniżenie tych kosztów. Dlatego Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domu w standardzie energooszczędnym, który jest nie tylko tańszy w utrzymaniu, ale również bardziej komfortowy w mieszkaniu.
W wielkim skrócie możemy określić, że dom energooszczędny to taki, który posiada dobrą izolację przegród zewnętrznych, w tym stolarki okiennej i drzwiowej, zredukowane mostki termiczne, wysokosprawny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz wysokosprawną instalację grzewczą. O domu energooszczędnym możemy jednak mówić dopiero wówczas, gdy jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania E[A], obniżymy poniżej poziomu 70 kWh/m2/rok. Ponadto, dom energooszczędny powinien zużywać jak najmniej energii na codzienną eksploatację, tzn. oświetlenie, pracę urządzeń gospodarstwa domowego, jednocześnie powinien przyczyniać się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfer i – w miarę możliwości –  wykorzystywać jak największy procent energii odnawialnej (słonecznej, wiatrowej, gruntowej, biomasy). Budynek zaprojektowany według tych wytycznych konsumuje 3-5 razy mniej energii do ogrzewania, a przy tym nakłady poniesione na jego budowę są obecnie wyższe jedynie o 6-8% od budowy takiego samego budynku w tradycyjnym systemie. Żeby jednak dom spełniał warunki stawiane dla budynków energooszczędnych, musi zostać starannie wykonany.

Zalety mieszkania w domu energooszczędnym.

Po pierwsze – oszczędności. Taki dom konsumuje 3 do 5 razy mniej energii niż taki sam budynek standardowy. Oszczędność energii przekłada się więc na realne pieniądze, które zostają w portfelu inwestora. Budynek energooszczędny ma również wyższą niż standardowy dom wartość rynkową, co jest istotne przy jego sprzedaży. Poza tym domy energooszczędne mają raczej prostą, zwartą bryłę, co pozwala uniknąć dodatkowych nakładów ponoszonych na realizację budynku o bardziej wymyślnej architekturze. Nie do przecenienia jest również komfort mieszkania w takim domu. Dzięki rekuperacji we wnętrzu panują najbardziej optymalne warunki – powietrze jest cały czas świeże, a dobowe wahania temperatury, ze względu na zastosowanie materiałów ściennych, które akumulują ciepło – są właściwie nieodczuwalne.

Na co zwrócić szczególną uwagę na etapie budowy.

Podstawowe błędy, jakie mogą wystąpić przy budowie domu energooszczędnego, nie różnią się zbytnio od tych, które są popełniane także przy budowie domu w technologii tradycyjnej. Zaliczyć do nich głównie można niestaranność oraz tendencję do upraszczania i omijania niektórych elementów zawartych w projekcie. Nadal często zdarza się, że majster na budowie „wie lepie”, więc zamiast budować zgodnie z projektem, buduje tak, żeby było prościej dla niego. O ile w przypadku domów standardowych takie błędy są zwykle lekceważone i maskowane, a ich skutki wychodzą na światło dzienne często po wielu latach, to w przypadku domów energooszczędnych takie lekceważenie, przede wszystkim przy wykonywaniu izolacji termicznej, może skutkować zniweczeniem wysiłków i pieniędzy włożonych w dobry projekt i jego realizację. W takiej sytuacji nawet najlepsze i najdroższe materiały użyte do budowy domu energooszczędnego niewiele pomogą. Dlatego warto poświęcić trochę uwagi na zdobycie choć podstawowych informacji o domach energooszczędnych. Znaczna część inwestorów nie ma świadomości, że przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej (rekuperacji), która jest konieczna w przypadku domów energooszczędnych, nie stosuje się dodatkowej wentylacji grawitacyjnej „na wszelki wypadek”. Ważne jest również to, że przy wyborze dobrych okien trzeba pytać producenta nie tylko o współczynnik przenikania ciepła przez szybę, ale także przez ramę, co często jest pomijane, a ma istotne znaczenie.

Reasumując – jeżeli wykonawca zrealizuje dom zgodnie z projektem i wykona swoją pracę starannie i rzetelnie, to można być pewnym dobrego wyniku w postaci domu energooszczędnego. Po to właśnie opracowuje się starannie przemyślane projekty, żeby inwestor miał gotowy przepis na ciepły i ekonomiczny dom.

DOM MODNY